Wyposażenie zakładu krawieckiego

Każdy, kto kiedykolwiek, nawet przypadkowo, był w zakładzie krawieckim wie, że to miejsce wyglądające na rupieciarnie i zbiorowisko na pozór niepotrzebnych rzeczy. Trzeba jednak wiedzieć, że na wyposażeniu każdego profesjonalnego zakładu krawieckiego muszą znaleźć się elementy, które znacznie ułatwiają żmudną krawiecką robotę.

Podstawowym wyposażeniem każdego krawca jest oczywiście maszyna do szycia. Profesjonaliści dysponują naprawdę świetnym sprzętem, przeznaczonym do szycia najbardziej delikatnych, jak i tych najgrubszych i opornych tkanin. Dodatkiem koniecznym są także nożyce krawieckie i mniejsze nożyczki do skrawków, nitek i innych spraw wykończeniowych. Nożyce muszą być ostre i na tyle dokładne, by poradzić sobie z nawet najtrudniejszym wykrojem. Na stanie niektórych salonów krawieckich możemy spotkać maszynę do wykrojów.

Przydatnym elementem każdego zakładu krawieckiego jest manekin. To nie tylko swoista ozdoba tego miejsca, ale i świetny model, na którym ubrania prezentują się znacznie lepiej niż na zwykłym wieszaku. Profesjonaliści decydują się często na specjalne manekiny, które można ustawić za pomocą pokręteł zgodnie z konkretnymi wymiarami, nie tylko z uniwersalnym rozmiarem 36 czy 44, ale zgodnie ze wzrostem i proporcjami klienta. To znacznie ułatwia pracę nad tworzeniem zamówionego stroju.

Inne, mniejsze, ale również potrzebne akcesoria krawieckie to: szpilki, taśmy, klipsy, kreda, mazaki, nici, igły. Bez nich nie byłoby ani krawiectwa, ani krawca.