Książki kryminalne nieustannie cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Co więcej, na polskim rynku to właśnie kryminały są najchętniej wybieranym gatunkiem literackim. Takie podejście nie powinno dziwić, gdyż powieści gatunkowe nie tylko zapewniają rozrywkę, ale również generują ogrom emocji. Odbiorca angażuje się w fabułę, sympatyzuje z bohaterem i przejmuje tym, czy postaci uda się rozwikłać zagadkę lub wyjść cało z opresji. Oczywiście, taka reakcja czytelnika jest możliwa tylko wtedy, gdy lektura jest dobrze napisana. Jakie zatem Kryminały książki ulubionych pisarzy są godne polecenia? Jakie tytuły warto przeczytać, a które omijać szerokim łukiem?

Odstresowują i relaksują

Kryminały nie tylko zapewniają rozrywkę, ale i są w stanie odstresować po ciężki dniu. Relaksują, pozwalają się skupić na fikcyjnej historii i na chwilę odciąć się od rzeczywistości. To dlatego tak chętnie wybierane są na lekturę wakacyjną. Powieści kryminalne czytane są przez starszych i przez młodszych czytelników, choć każdy z nich sięga po inne tytuły czy autorów. Na pewno jednak do najpopularniejszych polskich pisarzy książek kryminalnych należą: Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Marek Krajewski czy Zygmunt Miłoszewski. 

Klimat i bohaterowie

Kryminał bez dobrze zaplanowanej narracji jest słabym kryminałem. Powieść gatunkowa ma przede wszystkim trzymać w napięciu, wywoływać uczucie niepokoju i niepewności, zmuszać do nieustannego podważania zdobytych informacji czy wątpienia w dobre intencje wybranych postaci. To wszystko prowadzi do tego, że powieść kryminalna angażuje i nie pozwala się oderwać od historii. I to właśnie po takie powieści najlepiej jest sięgać. 

Wybrane polskie powieści kryminalne, którym warto się przyjrzeć:

– Żmijowisko (Wojciech Chmielarz),

– Wszystko czerwone (Joanna Chmielewska),

– Uwikłanie (Zygmunt Miłoszewski),

– Motylek (Katarzyna Puzyńska),

– Kasacja (Remigiusz Mróz),

– Pochłaniacz (Katarzyna Bonda).