Kryminały należą obecnie do najpopularniejszych gatunków książek. Co stanowi o ich powodzeniu? I jakie cechy posiada dobra książka kryminalna?

Czym jest kryminał?

Fabuła kryminałów koncentruje się na zbrodni i wszystkim, co z nią związane. Okoliczności jej popełnienia, osoba sprawcy, a także przebieg śledztwa – to wszystko stanowi główną oś książki kryminalnej. Czytelnik zanurza się w mroczny świat, w którym niejednokrotnie krwawe morderstwa wydają się być czymś na porządku dziennym. Stara się, szybciej od książkowego śledczego odgadnąć, kto stoi za zbrodnią i jakie były jej okoliczności. Być może to właśnie połączenie ekscytującej zagadki z poczuciem bezpieczeństwa podczas jej rozwiązywania (w końcu czytelnik niczym nie ryzykuje, w przeciwieństwie do bohaterów kryminałów) są przyczyną ich ogromnej popularności.

Książki kryminalne można podzielić na cztery główne pododmiany:

– powieść sensacyjno-awanturniczą, gdzie ważnym wątkiem (oprócz samego przestępstwa) są perypetie głównych bohaterów;

– powieść detektywistyczną, w której istotną rolę odgrywa postać detektywa starającego się rozwikłać zagadkę, głównie przy użyciu metody dedukcji;

– powieść milicyjną, odmianę charakterystyczną dla krajów socjalistycznych;

– czarny kryminał amerykański, w którym prezentowana jest dosyć ponura wizja świata, gdzie każdy (nawet główny bohater stojący raczej po stronie dobra) ma coś na sumieniu.

Po jakie książki kryminalne sięgnąć?

Jak widać, kryminały książki mogą być niezwykle zróżnicowane. Dzięki temu każdy czytelnik głodny mocnych wrażeń znajdzie coś dla siebie. Jeżeli zależy nam głównie na wyzwaniu intelektualnym, świetnym wyborem będą klasyczne kryminały, w których kluczową rolę odgrywa postać uzdolnionego detektywa. Do najsłynniejszych należą Sherlock Holmes, bohater powieści Arthura Conan Doyle’a oraz Hercules Poirot i panna Marple występujący w książkach Agathy Christie. Jeśli czytelnik ma ochotę na połączenie klasycznej książki kryminalnej z powieścią obyczajową, dobrym wyborem będą np. “Motylek” Katarzyny Puzyńskiej i “Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg (oba tytuły stanowią początki niezwykle popularnych serii). Dla miłośników mocnych wrażeń znakomitym wyborem będą z kolei książki takich autorów, jak Max Czornyj, Przemysław Piotrowski czy Jo Nesbo.

Niezależnie od tego, jaki tytuł wybierzemy, jedno jest pewne – dobre książki kryminalne wciągają i na długo zostają w pamięci czytelnika.