Powieść kryminalna od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Dlaczego tak jest? Odpowiada za to, między innymi: szybkie tempo akcji, charyzmatyczni bohaterowie, regularne plot twisty czy klimat. Choć Kryminały książki ulubionych pisarzy zazwyczaj umiejscawiane są w czasach współczesnych, to całkiem popularnym trendem są też i powieści usytuowane w XVIII i XIX wieku czy początku XX wieku. Zazwyczaj autorzy stawiają na takie rozwiązanie, gdy zależy im na wykreowaniu specyficznej atmosfery lub wpleceniu do fabuły wątków historycznych.

Angażujące i atrakcyjne dla odbiorcy

Nie da się jednak ukryć, że kryminał traktowany jest raczej jako powieść niewymagająca i przede wszystkim dostarczająca rozrywki. I choć większość książek kryminalnych na rynku nie prezentuje wysokiej jakości lub też świadomie tkwi w komercyjnej kategorii, to znaleźć można i bardziej ambitne tytuły. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kryminały łączące ze sobą jeden lub dwa gatunki. Powieść kryminalna sama w sobie jest łatwa do miksowania z innymi tropami, dlatego autorzy często decydują się na łączenie kryminału z sensacją, powieścią przygodową, a nawet romansem.

Czytać zawsze warto

Bez względu na to, jakie kryminały nas interesują, należy pamiętać, że czytać zawsze warto. Nawet gdy wybrana przez nas książka nie załącz się do grona szczególnie ambitnych. Czytanie rozwija nie tylko naszą wyobraźnię, ale poprawia kreatywność, zwiększa zasób słownictwa czy rozwija zdolność logicznego myślenia (w przypadku kryminałów).

Wszystko, co warto wiedzieć na temat powieści kryminalnych:

– to jeden z najpopularniejszych gatunków w świecie literatury,

– kryminały świetnie łączą się z każdą inną tematyką,

– trzymają w napięciu i angażują odbiorcę,

– kreują charyzmatycznych i niezapomnianych bohaterów,

– to zazwyczaj prosta i łatwa w czytaniu literatura,

– niewymagająca, ale dostarczająca rozrywki,

– jedne z chętniej wybieranych książek na wakacje.