Jak zwęzić płaszcz

Zwężanie odzieży to czynność krawiecka, która wykonuje wiele zakładów krawieckich. To też bardzo częsta usługa, przecież każdemu zdarza się kupić coś za dużego, za szerokiego i zgubić paragon, co utrudnia wymianę na mniejszy rozmiar. Czasem też fason odzieży okazuje się nietrafiony, więc trzeba sobie z nimi poradzić u krawca, który nada mu odpowiednie do naszej sylwetki kształt.

Zwężanie odzieży nie jest jakąś bardzo skomplikowaną czynnością, ale wymaga odpowiedniej wprawy. Wszystko bowiem zależy od krawieckich umiejętności i rodzaju tkaniny z której zostało uszyte dane ubranie. Zdecydowanie łatwiej zwęża się ubrania uszyte z tkanin o średniej grubości, w miarę sztywnych i gładkich. Bardzo trudno zwęzić ubrania z tkanin cienkich i lejących się, a tkaniny grube, sztywne i mięsiste wymagają dodatkowo odpowiedniego sprzętu. Tak jest na przykład ze zwężaniem grubego płaszcza. Płaszcze wykonane są zazwyczaj z grubej wełny albo różnych mieszanek tkanin z wełną. Ze względu na to, że funkcjonują jako odzież wierzchnia mają swoją grubość i podszewkę, która chroni dodatkowo przed zimnem i wiatrem.

Zwężanie płaszcza należy zacząć od ustalenia odpowiednich proporcji do zwężenia, zdjęcia miary, nałożenia wykroju na rozprute części płaszcza do zwężenia i rozprucie podszewki. Wszystko kończy się ponownym zszyciem płaszcza w sposób, który nie będzie pokazywał wprowadzonych poprawek, natomiast płaszcz okaże się idealny dla osoby go noszącej.