Jak zmniejszyć odzież

Dla doświadczonego krawca zmniejszenie odzieży to przysłowiowa bułka z masłem. Są jednak pewne zasady, które należy zachować, by ubrania nie zniszczyć w trakcie wprowadzania poprawek krawieckich mających na celu zmniejszenie odzieży.

Po pierwsze, odzież należy zmniejszać po uprzednim zdjęciu wymiarów z osoby, która ma daną rzecz nosić. To jest bardzo ważne, żeby zmniejszyć konkretną rzecz według sylwetki osoby noszącej, a nie po prostu zmniejszyć ubranie o rozmiar. Skoro już decydujemy się na zaprowadzenie poprawek, to lepiej zrobić to na najwyższym poziomie. Po drugie, zmniejszanie odzieży to proces długotrwały, który wymaga sprucia całego ubrania, wcale wykrojenia odpowiedniego rozmiaru i zszycia odzieży w mniejszym, dostosowanym do potrzeb noszącej, rozmiarze. Po trzecie, zszycie odzieży czasem nie wystarczy, bo często drobnych poprawek i przemieszczeń wymagają także kieszenie, szlufki czy też inne drobne elementy na ubraniu. Trzeba koniecznie o nich pamiętać, bo zostawione bez zmiany, jeśli jest ona konieczna, mogą diametralnie zmienić proporcje sylwetki i wpłynąć na nie niekorzystnie.

Zmniejszanie odzieży to proces, który wymaga wprawy i doświadczenia krawca. Nie wystarczy najzwyczajniej w świecie przejechać maszyną po jednym i po drugim boku, skrócić rękawy i długość ubrania. Jeśli zależy nam na efekcie „spod igły” to interwencja doświadczonego krawca jest tutaj niezbędna.